KAP III
Počty žáků na jihomoravských středních školách rostou
25. 1. 2023
1766. O tolik žáků více je v aktuálním školním roce v jihomoravských středních školách oproti minulému školnímu roku. Svědčí o tom statistika, kterou má k dispozici Jihomoravský kraj. Pojďme se na čísla ve školách podívat blíže po jednotlivých okresech.
Okres Blansko
Největší absolutní přírůstek žáků zaznamenala v letošním školním roce Vyšší odborná a střední škola Boskovice (+67 žáků). V relativním počtu ji ale ještě předstihlo Gymnázium Rájec-Jestřebí, které má o 18,75 % více žáků než v minulém školním roce. Nejnaplněnější školou je boskovická Střední škola André Citroëna. Důvodem je atraktivní nabídka oborů a také spádovost – do Boskovic jezdí i středoškoláci z blízkých okresů Svitavy a Prostějov z Pardubického, resp. Olomouckého kraje.
Školou, která meziročně přišla o nejvíce žáků, je Střední pedagogická škola Boskovice (-21 žáků). Stejná škola zaznamenala i největší relativní úbytek (-5,83 %). Tento úbytek je systémový a je způsoben naplněním kapacity školy. Školu už druhým rokem opouštěly dvě třídy, ale nabírá se pouze jedna.
Ze 13 středních škol na Blanensku jich 8 zaznamenalo přírůstek žáků a 5 mírný úbytek. Celkem zde střední a vyšší odborné školy navštěvuje 4293 žáků, což oproti minulému školnímu roku představuje přírůstek 240 žáků.
Okres Brno-město
V Brně je nabídka středních škol samozřejmě největší z Jihomoravského kraje, je zde celkem 68 středních škol. „Rekordmanem“ je Střední škola polytechnická Brno, Jílová, kam oproti minulému roku chodí o 121 žáků více. Rekordní přírůstek zaznamenává již druhým rokem a jde i o největší relativní přírůstek mezi brněnskými středními školami (+9,76 %). Z toho je vidět, že rozdíly nejsou oproti Blanensku z relativního pohledu tak výrazné. Polytechnice na Jílové pomáhá nabídka oborů tzv. L0+H. Žáci mohou studovat tříletý obor s výučním listem, nebo pokračovat čtvrtým rokem zakončeným maturitní zkouškou. Tento typ studia nabízí v rámci Jihomoravského kraje celkem 8 středních škol.
Na opačné straně je Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova, kde došlo k největšímu meziročnímu úbytku žáků z brněnských škol (-32). Stejně jako na Blanensku způsobuje i tento úbytek kapacita školy. Největší relativní úbytek postihl Taneční konzervatoř Brno, a to -11,79 % žáků.
Celkem v Brně navštěvuje střední a vyšší odborné školy 29462 žáků.
V Brně roste zájem o alternativní střední vzdělávání. V okresech Brno-město a Brno-venkov fungují v současné době 4 školy, které tento typ vzdělání nabízejí – Montessori Střední škola, Waldorfská škola Brno – střední škola, základní škola a mateřská škola, ScioŠkola Brno – střední škola a Základní škola a gymnázium Ježek bez klece. Protože tyto školy zahájily výukuteprve v loňském školním roce, nemáme zatím k dispozici meziroční statistiky.
Okres Brno-venkov
V okrese Brno-venkov je 12 středních škol. Nejvíce žáků – absolutně i relativně – přibylo na Střední zahradnickou školu Rajhrad (+68 žáků, +11,33 %). Roli hraje dobré spojení z Brna a současně atraktivní nabídka oborů, zejména na Zahradnickém lyceu.
Školou s druhým nejvyšším přírůstkem je Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, které se podařilo nabrat o 59 žáků více (+9,37 %).
Úbytky jsou v okrese minimální. Mínus 4 žáky hlásí shodně Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice a Odborné učiliště Cvrčovice. Učiliště je taky školou s nejvyšším úbytkem v tomto okrese ve výši -2,35 %.
V okrese Brno-venkov studuje na středních školách 3250 žáků.
Okres Břeclav
Dvanáct středních na Břeclavsku zaznamenalo nárůst počtu žáků v absolutní hodnotě 159. Na dvou třetinách ze škol počty žáků rostly, na zbylé třetině klesaly.
Největší přírůstek hlásí Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a obchodní akademie Břeclav – 34 žáků. Procentuálně nejvyšší přírůstek má Gymnázium T. G. Masaryka Hustopeče, a to ve výši 7,11 %.
Zvýšený zájem o studium hlásí také Střední vinařská škola Valtice, která je v České republice jedinou střední školou, která každý rok otvírá studium vinařství a vinohradnictví. Proto na ní vedle spádových studentů z Jihomoravské vinařské oblasti studuje také několik žáků ze severní Moravy, z Čech a dokonce jeden žák až z Japonska. V loňském školním roce přijala škola o 30 žáků více, což představuje přírůstek ve výši 5 %.
Úbytky v okrese nejsou nijak dramatické, nejvyšší ohlásili na Městském víceletém gymnáziu Klobouky u Brna, kde oproti minulému školnímu roku ubylo 8 žáků. Gymnázium se dlouhodobě potýká s odlivem žáků ze čtvrtých ročníků víceletého gymnázia, především na odborné školy.
Okres Hodonín
Střední škola Strážnice je školou s největším absolutním meziročním přírůstkem počtu žáků v okrese Hodonín. Jedná se o 66 žáků. Se 7,76 % jde i o nejvyšší relativní přírůstek.
Kde žáků naopak nejvíce ubylo, to je Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín. Tam se počet studujících snížil o 12.
Celkový nárůst počtu žáků v okrese Hodonín je 246, což je po Brně-městě největší nárůst. Celkově se ale Hodonínsko potýká s velkým odlivem středoškoláků, především do sousedního Zlínského kraje. Obzvlášť okolí Veselí nad Moravou je postiženo tím, že Uherské Hradiště je dostupnější Hodonín.
Okres Vyškov
Ve vyškovském okrese je pouze 6 středních a vyšších odborných škol. Nejvíc žáků meziročně přibylo ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Vyškov – celkem 46 (+6,76 %). V tomto okrese žádná ze škol nezaznamenala úbytek žáků a celkově jich zde přibylo 83.
Okres Znojmo
Z 12 středních a vyšších odborných škol na Znojemsku máme data pouze z 10 – zbylé dvě školy jsou výchovné ústavy, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo školství. Ze statistik vyplývá, že na 8 školách počty žáků rostly a jen na 2 klesaly. Největší přírůstek jsme zaznamenali na Střední škole dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, kde se počet žáků zvýšil o 75 (ze 494 na 569). Nejvyšší relativní přírůstek hlásí ze Střední školy technické Znojmo (+6,22 %).
Celkově střední školy přivítaly v aktuálním školním roce 1766 žáků, což je nárůst o 3,74 %.
Zajímají vás příčiny? Těm se budeme věnovat zase příště.
Honza Šmikmátor