KAP III

 • Vzdělávání pohledem z kraje
 • Přihlášek přibývá
 • Spolek vypravěčů učí školáky naslouchat příběhům a umění vyprávění
 • Analytik EduIN: Jihomoravský kraj je vynikající, Nantl to dělá dobře
 • Maturitu, nebo výuční list? 9 škol v kraji nabízí volbu až během studia
 • Jihomoravští žáci volili v prvním kole Nerudovou, ve druhém Pavla
 • Náměstek Nantl vyzval jihomoravské ředitele SŠ: Pracujte s portfolii
 • Počty žáků na jihomoravských středních školách rostou
 • Tři Liberce žáků prošly vloni Národním plánem doučování
 • Nejlepší tři studentské hry roku 2022 jsou z Jižní Moravy
 • Zástupci škol Kyjovska našli čas a diskutovali o spolupráci
 • Třicet jihomoravských studentů získalo stipendium pro nadané
 • Žáci a rodiče si střední školu vyberou online
 • Workshop podnikavosti může přijít i do vaší školy
 • Školní inspekce upozorňuje na nadané žáky. Na jižní Moravě je umíme najít
 • Jak vzdělávat herní vývojáře
 • Komise SEDEC se v Brně zabývala vzděláváním
 • Jak vychovávat podnikavé absolventy?
 • Brázdu nejlíp vyorala žákyně z Klobouk
 • První okresní partnerství pro vzdělávání vzniklo v okrese Brno-venkov
 • Analýza potřeb území po zapracování připomínek
 • Aplikace Start iD pomůže jihomoravským studentům najít práci snů
 • Podnikavá konference: Jak na podporu potenciálu a motivaci žáků
 • 2. konference center metodické podpory IKAP JMK II: Podpora pedagogů žáků se SVP
 • Analýza potřeb území je veřejně vyvěšená k připomínkování
 • Kam se hlásí jihomoravští žáci ZŠ? My to víme
 • Dokumenty
 • Tematické skupiny
 • Akce, workshopy, konference
 • Kontakty
 • Počty žáků na jihomoravských středních školách rostou

  25. 1. 2023

  1766. O tolik žáků více je v aktuálním školním roce v jihomoravských středních školách oproti minulému školnímu roku. Svědčí o tom statistika, kterou má k dispozici Jihomoravský kraj. Pojďme se na čísla ve školách podívat blíže po jednotlivých okresech.

   

  Okres Blansko

  Největší absolutní přírůstek žáků zaznamenala v letošním školním roce Vyšší odborná a střední škola Boskovice (+67 žáků). V relativním počtu ji ale ještě předstihlo Gymnázium Rájec-Jestřebí, které má o 18,75 % více žáků než v minulém školním roce. Nejnaplněnější školou je boskovická Střední škola André Citroëna. Důvodem je atraktivní nabídka oborů a také spádovost – do Boskovic jezdí i středoškoláci z blízkých okresů Svitavy a Prostějov z Pardubického, resp. Olomouckého kraje.

  Školou, která meziročně přišla o nejvíce žáků, je Střední pedagogická škola Boskovice (-21 žáků). Stejná škola zaznamenala i největší relativní úbytek (-5,83 %). Tento úbytek je systémový a je způsoben naplněním kapacity školy. Školu už druhým rokem opouštěly dvě třídy, ale nabírá se pouze jedna.

  Ze 13 středních škol na Blanensku jich 8 zaznamenalo přírůstek žáků a 5 mírný úbytek. Celkem zde střední a vyšší odborné školy navštěvuje 4293 žáků, což oproti minulému školnímu roku představuje přírůstek 240 žáků.

   

  Okres Brno-město

  V Brně je nabídka středních škol samozřejmě největší z Jihomoravského kraje, je zde celkem 68 středních škol. „Rekordmanem“ je Střední škola polytechnická Brno, Jílová, kam oproti minulému roku chodí o 121 žáků více. Rekordní přírůstek zaznamenává již druhým rokem a jde i o největší relativní přírůstek mezi brněnskými středními školami (+9,76 %). Z toho je vidět, že rozdíly nejsou oproti Blanensku z relativního pohledu tak výrazné. Polytechnice na Jílové pomáhá nabídka oborů tzv. L0+H. Žáci mohou studovat tříletý obor s výučním listem, nebo pokračovat čtvrtým rokem zakončeným maturitní zkouškou. Tento typ studia nabízí v rámci Jihomoravského kraje celkem 8 středních škol.

  Na opačné straně je Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova, kde došlo k největšímu meziročnímu úbytku žáků z brněnských škol (-32). Stejně jako na Blanensku způsobuje i tento úbytek kapacita školy. Největší relativní úbytek postihl Taneční konzervatoř Brno, a to -11,79 % žáků.

  Celkem v Brně navštěvuje střední a vyšší odborné školy 29462 žáků.

  V Brně roste zájem o alternativní střední vzdělávání. V okresech Brno-město a Brno-venkov fungují v současné době 4 školy, které tento typ vzdělání nabízejí – Montessori Střední škola, Waldorfská škola Brno – střední škola, základní škola a mateřská škola, ScioŠkola Brno – střední škola a Základní škola a gymnázium Ježek bez klece. Protože tyto školy zahájily výukuteprve v loňském školním roce, nemáme zatím k dispozici meziroční statistiky.

   

  Okres Brno-venkov

  V okrese Brno-venkov je 12 středních škol. Nejvíce žáků – absolutně i relativně – přibylo na Střední zahradnickou školu Rajhrad (+68 žáků, +11,33 %). Roli hraje dobré spojení z Brna a současně atraktivní nabídka oborů, zejména na Zahradnickém lyceu.

  Školou s druhým nejvyšším přírůstkem je Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, které se podařilo nabrat o 59 žáků více (+9,37 %).

  Úbytky jsou v okrese minimální. Mínus 4 žáky hlásí shodně Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice a Odborné učiliště Cvrčovice. Učiliště je taky školou s nejvyšším úbytkem v tomto okrese ve výši -2,35 %.

  V okrese Brno-venkov studuje na středních školách 3250 žáků.

   

  Okres Břeclav

  Dvanáct středních na Břeclavsku zaznamenalo nárůst počtu žáků v absolutní hodnotě 159. Na dvou třetinách ze škol počty žáků rostly, na zbylé třetině klesaly.

  Největší přírůstek hlásí Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a obchodní akademie Břeclav – 34 žáků. Procentuálně nejvyšší přírůstek má Gymnázium T. G. Masaryka Hustopeče, a to ve výši 7,11 %.

  Zvýšený zájem o studium hlásí také Střední vinařská škola Valtice, která je v České republice jedinou střední školou, která každý rok otvírá studium vinařství a vinohradnictví. Proto na ní vedle spádových studentů z Jihomoravské vinařské oblasti studuje také několik žáků ze severní Moravy, z Čech a dokonce jeden žák až z Japonska. V loňském školním roce přijala škola o 30 žáků více, což představuje přírůstek ve výši 5 %.

  Úbytky v okrese nejsou nijak dramatické, nejvyšší ohlásili na Městském víceletém gymnáziu Klobouky u Brna, kde oproti minulému školnímu roku ubylo 8 žáků. Gymnázium se dlouhodobě potýká s odlivem žáků ze čtvrtých ročníků víceletého gymnázia, především na odborné školy.

   

  Okres Hodonín

  Střední škola Strážnice je školou s největším absolutním meziročním přírůstkem počtu žáků v okrese Hodonín. Jedná se o 66 žáků. Se 7,76 % jde i o nejvyšší relativní přírůstek.

  Kde žáků naopak nejvíce ubylo, to je Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín. Tam se počet studujících snížil o 12.

  Celkový nárůst počtu žáků v okrese Hodonín je 246, což je po Brně-městě největší nárůst. Celkově se ale Hodonínsko potýká s velkým odlivem středoškoláků, především do sousedního Zlínského kraje. Obzvlášť okolí Veselí nad Moravou je postiženo tím, že Uherské Hradiště je dostupnější Hodonín.

   

  Okres Vyškov

  Ve vyškovském okrese je pouze 6 středních a vyšších odborných škol. Nejvíc žáků meziročně přibylo ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Vyškov – celkem 46 (+6,76 %). V tomto okrese žádná ze škol nezaznamenala úbytek žáků a celkově jich zde přibylo 83.

   

  Okres Znojmo

  Z 12 středních a vyšších odborných škol na Znojemsku máme data pouze z 10 – zbylé dvě školy jsou výchovné ústavy, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo školství. Ze statistik vyplývá, že na 8 školách počty žáků rostly a jen na 2 klesaly. Největší přírůstek jsme zaznamenali na Střední škole dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, kde se počet žáků zvýšil o 75 (ze 494 na 569). Nejvyšší relativní přírůstek hlásí ze Střední školy technické Znojmo (+6,22 %).

   

  Celkově střední školy přivítaly v aktuálním školním roce 1766 žáků, což je nárůst o 3,74 %.

  Zajímají vás příčiny? Těm se budeme věnovat zase příště.

   

  Honza Šmikmátor

  Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.