KAP III
Jak vychovávat podnikavé absolventy?
29. 9. 2022
Dvoudenní setkání ředitelů jihomoravských škol se uskutečnilo 22. a 23. září. Pořadatelem byla Lipka, brněnská školská organizace pro environmentální vzdělávání.
Čtvrteční dopoledne účastníci strávili v Základní škole Tišnov, Smíškova. Při vstupu do školy se jednotlivých účastníků ujali žáci 4. třídy, kteří je zavedli na školní dvůr do nové přírodovědné učebny. Tam je zároveň čekalo občerstvení. Účastníky přivítal ředitel školy Michal Komprs se zástupkyní Věrou Čechákovou Dvořáčkovou a P-koordinátorkou studií 80h a učitelkou 1. stupně Katkou Foretníkovou.
Zúčastnění ředitelé škol se následně seznámili s těmito projekty:
- Projekt Pečeme napříč generacemi doprovázený masopustním průvodem a tanečním veselím.
- Spolupráce s SPŠ Jedovnice a dalším P-koordinátorem podnikavosti Tomášem Vybíhalem.
- Školní rádio s tématem vysílání zaměřeným na ekologii a změnu klimatu.
- Školní parlament. Zasedá každý týden, vedou si ho sami žáci a aktivně se zapojují do dění ve škole v úzké komunikaci s vedením školy.
- Kariérový rozvoj ve spolupráci s firmami a rodiči
- Práce s nadanými žáky. Forma a organizace výuky dává komornější prostor práci s nadanými žáky. Nahlédnout jsme mohli pod ruce žáků, kteří právě rozvíjeli své matematické znalosti a dovednosti.
Odpoledne se ředitelé přesunuli na Gymnázium Tišnov. Přivítala je ředitelka Barbora Holubová a P-koordinátorka Jana Rohlinková, která v této pozici funguje v rámci Školního poradenského pracoviště. Ta účastníkům setkání představila s podporou studentek projekt Tišnovská šifra. Druhá školská P-koordinátorka Zuzana Kurdějovská prezentovala program dr. Zdědil a pan Zdražil.
Studenti představili školní parlament. Další student se podělil o zkušenosti, které získal na cestách díky projektu Europe Direct.
Čtvrteční večer ředitelé strávili v klášteře Porta Coeli v Předkláštěří. Ještě nedávno se v areálu kláštera nacházel starý zarostlý sad, ale díky iniciativě zdejšího rodáka Tomáše Blahy se podařilo nastartovat projekt, který pomáhá s obnovou sadu a zpracováním úrody. Ze zbytků biomasy se vyrábí dřevěné uhlí, které používají pro zkvalitnění půdy.
V pátek dopoledne se účastníci seznámili se zdroji inspirace pro podporu podnikavosti. Markéta Štauberová, absolventka bezpečnostních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, a Hana Mikulicová z Lipky sdílely pozitivní zkušenosti ze stáže a studia ve finských školách.
V druhém bloku si ředitelé vyslechli informace o formách mezinárodní spolupráce a možnosti projektových a finančních zdrojů pro školy a institucích, které jim pomohou zorientovat se v dění na evropské úrovni. Tyto instituce zároveň nabízejí žákům možnosti vycestovat a získat dovednosti a zkušenosti, kterých by se jim ve školních lavicích jen tak nedostalo.
Tipy shromažďuje Lipka na webových stránkách Podnikavá mysl.
„Bylo to opět inspirativní a téměř rodinné setkání lidí, které spojuje smysluplnost podporovat na svých školách výchovu k podnikavosti,“ svěřil se jeden z účastníků.
Honza Šmikmátor