KAP III

Brázdu nejlíp vyorala žákyně z Klobouk

26. 9. 2022

Již poosmnácté soutěžili žáci středních odborných škol o titul „nejlepšího oráče“ v Krajské soutěži v orbě. Soutěž se konala 22. září a celkem v Mašovicích na Znojemsku soutěžilo 30 soutěžících ze 13 škol, z toho 8 dívek, a to nejen z Jihomoravského kraje, ale i z Vysočiny a také z Rakouska a Slovenska. Soutěžnímu klání, které tradičně pořádá Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova, přihlížel i ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

 

Z vítězství se radoval Milan Coufal ze Střední odborné školy Znojmo, Dvořákova, mezi dívkami byla nejlepší Tereza Eliášová z Městské střední odborné školy Klobouky u Brna, která si odnesla i Pohár ředitele školy určený pro celkového vítěze.

 

Letošní ročník se konal pod záštitou a za účasti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který si prohlédl soutěžení, diskutoval se žáky i pedagogy a předával ceny těm nejlepším. Dále soutěž zaštiťovaly Jihomoravský kraj, město Znojmo a Agrární komora Znojmo.

 

Divácky atraktivní soutěž pravidelně navštěvují i žáci základních škol a veřejnost. Akci doplnily praktické ukázky moderní zemědělské techniky, kovářské dovednosti, využití agrodronu v zemědělství, měření výkonu traktoru motorovou brzdou a orbou koňským spřežením.

 

Jak se soutěží?

Žáci orali jednostrannými dvouradličnými pluhy. Při soutěži oráči nejdříve vyořou tzv. rozpich a poté následuje doorávka pozemku tzv. do skladu. Jejich výkon průběžně hodnotí komise rozhodčích. Hodnotí se provedení rozpichu, vyhlubování a zahlubování pluhu, přímočarost, hloubka a celkové provedení.

Soutěž podporují zemědělské podniky, firmy prodávající zemědělskou techniku a další významné firmy z regionu. Tyto firmy zde vystavují techniku a poskytují materiální a finanční podporu pro realizaci soutěže.

 

Výsledky soutěže

Kategorie chlapci:

 

1. místo: Milan Coufal, Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova

2. místo: Jan Balabán, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov

3. místo: Bedřich Trnečka, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, Veselí nad Moravou

 

Kategorie dívky:

1. místo: Tereza Eliášová, Městská střední odborná škola Klobouky u Brna

2. místo: Simona Zvonková, Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova

3. místo: Adéla Kovacsová, Střední vinařská škola Valtice

 

Celkový vítěz, pohár ředitele školy: Tereza Eliášová z Městské střední odborné školy Klobouky u Brna

 

Honza Šmikmátor

Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.