Výukové materiály

Studijní program Matematika
Typ komponenty Výukový materiál
Formát zdroje pdf
Velikost přiloženého souboru 146,1 KB
Popis k celkovému hodnocení

Materiál je určen pro efektivní řešení substitučních šifer a je vytvořen v komerčním programu Excel z kancelářského balíku Microsof Office, ale bez problémů funguje i v nekomerční aplikaci Calc z balíku LibreOffice.org, který je zdarma.

Materiál je vytvořen v tabulkovém kalkulátoru Excel z kancelářského balíku Microsoft Office. Soubor obsahuje pět listů.

První list „Metodika“ je věnován vysvětlení funkce materiálu tak, aby se uživatel dokázal rychle orientovat.

Druhý list „1. ZAŠIFROVAT“ je připraven k zašifrování textu pomocí substitucí nejen písmen za písmena, ale také pomocí substitucí písmen za různé symboly či číslice.

Třetí list „2.DEŠIFROVAT CAESAR“ je věnován klasické Caesarově šifře, kdy jsou jednotlivá písmena zaměněna za písmena o několik kroků následujících. Např. všechna písmena v původním textu jsou zaměněna za písmena o několik kroků předchozích, tj. např. DKRM → AHOJ. Tabulka funguje tak, že vytvoří všechny možnosti posunu (1 až 26 znaků) a uživatel vybere tu nejvhodnější variantu.

Čtvrtý list „3. DEŠIFROVAT SUBST“ funguje jako pomůcka pro frekvenční analýzu textu. Po zadání zašifrovaného textu převodní tabulka (A4:D32) vyznačí četnost jednotlivých znaků v textu a záleží na uživateli, jestli nabídka vyhovuje nebo zda bude třeba zásahu člověka a některé návrhy písmen poupravit. Frekvenční analýza byla použita např. v povídce Zlatý brouk (E. A. Poe), kde však byla využita četnost písmen anglické abecedy, která je jiná než u české abecedy.

Poslední list „4. FREKVENCE PÍSMEN“ je tabulka relativních četností písmen používaných v českých textech (vše bez diakritiky).

Po grafické stránce je soubor vytvořen jednoduše, tj. uživatelský přívětivě, bez zbytečností. Ve funkčnosti nebyly nalezeny nedostatky.

Ačkoliv na internetu je několik portálů věnujících se dešifrování textu pomocí frekvenční analýzy, příp. existuje několik aplikací pro smartphony, mít možnost použití offline souboru v PC může být pro uživatele dešifrující určitý text velkým přínosem.

Materiál je využitelný i v informatice při výuce kódování či šifrování.

Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.