Výukové materiály

Studijní program Matematika
Typ komponenty Výukový materiál
Formát zdroje pdf
Velikost přiloženého souboru 3,4 MB
Popis k celkovému hodnocení

Materiál je určen na podporu M-exkurze v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na ulici Kotlářská 2 v Brně.

Prvních 26 stran je určeno jako doprovodný materiál pro průvodce (lektora), zbývajících 11 stran (Přílohy) jsou určeny pro účastníky M-exkurze.

Materiál pro průvodce je rozdělen na tři hlavní části v závislosti na počtu zastavení v areálu PřF MU: botanická zahrada, budova ústavu teoretické fyziky a astrofyziky a budova děkanátu.

V botanické zahradě je pro účastníky připraveno povídání výskytu Fibonacciho čísel a jejich výskyt v přírodě se zaměřením hlavně na počty okvětních lístků rostlin či umístění šupin šišek či uspořádání semen u slunečnice. V materiálu není opomenuta zmínka o zlatém řezu.

Druhé zastavení je u budovy ústavu teoretické fyziky a astrofyziky, kde se účastníci mají seznámit se zajímavostmi funkční předpisů a jejich analogiemi s galaxiemi formou diagramů. Do této části jsou zařazeny 4 různé předpisy, které mají účastníci zakreslit.

Poslední, třetí zastavení je u budovy děkanátu PřF MU teorie grafů. Zde se autor soustředil na teorii grafů pomocí klasických úloh: Sedm mostů v Královci, Domeček jedním tahem (+ 2 další obrázky) a Problém obchodního cestujícího.

Materiál je nabitý, pro žáky ZŠ, spoustou nových informací, ale nějak chybí výraznější propojení s místy, které by žáci měli během M-exkurze navštívit. Kromě hledání vhodných rozkvetlých květin (je otázkou, zda budou rozkvetlé nebo budou poschovávané obrázky?) je možné vše ostatní přednášet v učebně, kde by byla práce dětí asi pohodlnější.

V materiálu se vyskytují drobné chyby především typografického charakteru.

Jako velké pozitivum lze chápat zeleně psané poznámky pro průvodce.

Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.