Aktuality

Přechod na nový web Ředitelé středních škol sdí... Spolek vypravěčů učí školák... Analytik EduIN: Jihomoravsk... Maturitu, nebo výuční list?... Jihomoravští žáci volili v ... Náměstek Nantl vyzval jihom... Počty žáků na jihomoravskýc... Počty žáků na jihomoravskýc... Tři Liberce žáků prošly vlo... Nejlepší tři studentské hry... Zástupci škol Kyjovska našl... Třicet jihomoravských stude... Žáci a rodiče si střední šk... Školní inspekce upozorňuje ... Jak vzdělávat herní vývojáře Komise SEDEC se v Brně zabý... Jak vychovávat podnikavé ab... Krajská soutěž v orbě První okresní partnerství p... Analýza potřeb území po zap... Aplikace Start iD pomůže ji... 2. konference center metodi... Podnikavá konference: Jak n... Analýza potřeb území je veř... Odstartovala další etapa kr... Letní akce pro studenty Workshop odborných garantů ... 1. konference center metodi... Pozvánka na workshop pořáda... Distanční vzdělávání - druh... SELFIE: využívání digitální... Závěrečná konference projek... Online vzdělávání v nouzové... Školská inkluzivní koncepce... Odstávka webu 06.03.2020 20... Dokumenty pro tvorbu implem... Školská inkluzivní koncepce... Pozvánka na seminář MMM ane... Připomínkové řízení ke Škol... Dokument KAP 2 - finální verze Informace Domu zahraniční s... Pozvánka na konferenci proj... Dokument KAP 2 po vypořádán... Veřejné připomínkové řízení... Analýza potřeb území KAP II Workshopy s řediteli a zást... Evaluace KAP Šablony pro SŠ a VOŠ II Top aktualita 1

Náměstek Nantl vyzval jihomoravské ředitele SŠ: Pracujte s portfolii

8. února 2023

Jak by střední školy na jižní Moravě měly pracovat se žákovskými portfolii? To se zhruba 80 ředitelů jihomoravských středních škol dozvědělo během setkání, které se konalo 6. února 2023 v budově Jihomoravského kraje v ulici Cejl. Se zaváděním portfolií mezi žáky má napomoci i webová aplikace Start iD, která nyní vstupuje do další fáze svého fungování.

Jako první na setkání přednesl svou zdravici Jiří Nantl, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu. Podle něj by vzdělávání mělo klást vyšší důraz nejen na vědomosti, ale také na názorové postoje. „Měli bychom chtít vracet do vzdělávání výchovu. Výchovu k samostatnosti, zodpovědnosti, vytrvalosti a sebereflexi. Tyto dovednosti a postoje jsou potřeba pro budoucí pracovní zkušenost dnešních žáků,“ uvedl Nantl. Podle něj je aplikace Start iD novou dimenzí práce s portfolii v Jihomoravském kraji.

Jak webová aplikace Start iD funguje, představil účastníkům setkání Miloš Šifalda, ředitel JCMM. Aplikace, kterou JCMM poprvé veřejnosti představilo vloni v červnu, nyní vstupuje do další fáze, kdy se otvírá pro firmy a pro školy.

„Start iD je síť, která slouží ke sdílení informací. Žák si do ní ukládá všechny informace, které se týkají jeho studia, projektů, úspěchů i koníčků a vytváří tak jeho profil, který – v případě, že chce – sdílí s potenciálními zaměstnavateli ze strany firem,“ představil princip fungování Start iD Šifalda. Firmám systém zase umožňuje oslovovat vhodné stážisty, brigádníky či budoucí zaměstnance.

„Pro kariérového poradce není horší situace, než když v listopadu přijde žák 4. ročníku gymnázia s tím, že neví, kterou vysokou školu chce studovat. S takovým žákem si dokážeme poradit, ale je to práce na několik konzultací. Když bude mít řádně vyplněný kariérový profil na Start iD, uvidíme hned, k čemu má předpoklady, a dokážeme mu poradit během jedné konzultace,“ uvedla Pavla Frňková, kariérová poradkyně JCMM, podle níž znamená používání aplikace větší přenesení zodpovědnosti za své studium na samotné žáky.

Metodika pro práci se žákovskými portfolii je připravena na webu www.vzdelavanivsem.cz/portfolia.

„Aplikaci jsem viděl a je za mě velmi povedená, děkuji týmu JCMM, že jí vdechli duši. Vyzývám proto všechny, aby s ní ve svých školách pracovali. Když přesvědčíte vaše učitele, ti pak dokážou přesvědčit žáky. Jednotný systém portfólií a síťování mezi studenty a firmami bude velmi užitečný,“ vyzval na závěr přítomné ředitele středních škol náměstek Nantl.

Roman Truksa | 10. 02. 2023 07:55
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.