Aktuality

Přechod na nový web Ředitelé středních škol sdí... Spolek vypravěčů učí školák... Analytik EduIN: Jihomoravsk... Maturitu, nebo výuční list?... Jihomoravští žáci volili v ... Náměstek Nantl vyzval jihom... Počty žáků na jihomoravskýc... Počty žáků na jihomoravskýc... Tři Liberce žáků prošly vlo... Nejlepší tři studentské hry... Zástupci škol Kyjovska našl... Třicet jihomoravských stude... Žáci a rodiče si střední šk... Školní inspekce upozorňuje ... Jak vzdělávat herní vývojáře Komise SEDEC se v Brně zabý... Jak vychovávat podnikavé ab... Krajská soutěž v orbě První okresní partnerství p... Analýza potřeb území po zap... Aplikace Start iD pomůže ji... 2. konference center metodi... Podnikavá konference: Jak n... Analýza potřeb území je veř... Odstartovala další etapa kr... Letní akce pro studenty Workshop odborných garantů ... 1. konference center metodi... Pozvánka na workshop pořáda... Distanční vzdělávání - druh... SELFIE: využívání digitální... Závěrečná konference projek... Online vzdělávání v nouzové... Školská inkluzivní koncepce... Odstávka webu 06.03.2020 20... Dokumenty pro tvorbu implem... Školská inkluzivní koncepce... Pozvánka na seminář MMM ane... Připomínkové řízení ke Škol... Dokument KAP 2 - finální verze Informace Domu zahraniční s... Pozvánka na konferenci proj... Dokument KAP 2 po vypořádán... Veřejné připomínkové řízení... Analýza potřeb území KAP II Workshopy s řediteli a zást... Evaluace KAP Šablony pro SŠ a VOŠ II Top aktualita 1

Počty žáků na jihomoravských středních školách rostou (břeclavsko, hodonínsko, vyškovsko a znojemsko)

25. 1. 2023

1766. O tolik žáků více je v aktuálním školním roce v jihomoravských středních školách oproti minulému školnímu roku. Svědčí o tom statistika, kterou má k dispozici Jihomoravský kraj. Pojďme se na čísla ve školách podívat blíže po jednotlivých okresech.

 

Okres Břeclav

Dvanáct středních na Břeclavsku zaznamenalo nárůst počtu žáků v absolutní hodnotě 159. Na dvou třetinách ze škol počty žáků rostly, na zbylé třetině klesaly.

Největší přírůstek hlásí Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a obchodní akademie Břeclav – 34 žáků. Procentuálně nejvyšší přírůstek má Gymnázium T. G. Masaryka Hustopeče, a to ve výši 7,11 %.

Zvýšený zájem o studium hlásí také Střední vinařská škola Valtice, která je v České republice jedinou střední školou, která každý rok otvírá studium vinařství a vinohradnictví. Proto na ní vedle spádových studentů z Jihomoravské vinařské oblasti studuje také několik žáků ze severní Moravy, z Čech a dokonce jeden žák až z Japonska. V loňském školním roce přijala škola o 30 žáků více, což představuje přírůstek ve výši 5 %.

Úbytky v okrese nejsou nijak dramatické, nejvyšší ohlásili na Městském víceletém gymnáziu Klobouky u Brna, kde oproti minulému školnímu roku ubylo 8 žáků. Gymnázium se dlouhodobě potýká s odlivem žáků ze čtvrtých ročníků víceletého gymnázia, především na odborné školy.

 

Okres Hodonín

Střední škola Strážnice je školou s největším absolutním meziročním přírůstkem počtu žáků v okrese Hodonín. Jedná se o 66 žáků. Se 7,76 % jde i o nejvyšší relativní přírůstek.

Kde žáků naopak nejvíce ubylo, to je Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín. Tam se počet studujících snížil o 12.

Celkový nárůst počtu žáků v okrese Hodonín je 246, což je po Brně-městě největší nárůst. Celkově se ale Hodonínsko potýká s velkým odlivem středoškoláků, především do sousedního Zlínského kraje. Obzvlášť okolí Veselí nad Moravou je postiženo tím, že Uherské Hradiště je dostupnější Hodonín.

 

Okres Vyškov

Ve vyškovském okrese je pouze 6 středních a vyšších odborných škol. Nejvíc žáků meziročně přibylo ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Vyškov – celkem 46 (+6,76 %). V tomto okrese žádná ze škol nezaznamenala úbytek žáků a celkově jich zde přibylo 83.

 

Okres Znojmo

Z 12 středních a vyšších odborných škol na Znojemsku máme data pouze z 10 – zbylé dvě školy jsou výchovné ústavy, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo školství. Ze statistik vyplývá, že na 8 školách počty žáků rostly a jen na 2 klesaly. Největší přírůstek jsme zaznamenali na Střední škole dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, kde se počet žáků zvýšil o 75 (ze 494 na 569). Nejvyšší relativní přírůstek hlásí ze Střední školy technické Znojmo (+6,22 %).

 

Celkově střední školy přivítaly v aktuálním školním roce 1766 žáků, což je nárůst o 3,74 %.

Zajímají vás příčiny? Těm se budeme věnovat zase příště.

 

Honza Šmikmátor

Roman Truksa | 27. 01. 2023 11:28
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.