Aktuality

Přechod na nový web Ředitelé středních škol sdí... Spolek vypravěčů učí školák... Analytik EduIN: Jihomoravsk... Maturitu, nebo výuční list?... Jihomoravští žáci volili v ... Náměstek Nantl vyzval jihom... Počty žáků na jihomoravskýc... Počty žáků na jihomoravskýc... Tři Liberce žáků prošly vlo... Nejlepší tři studentské hry... Zástupci škol Kyjovska našl... Třicet jihomoravských stude... Žáci a rodiče si střední šk... Školní inspekce upozorňuje ... Jak vzdělávat herní vývojáře Komise SEDEC se v Brně zabý... Jak vychovávat podnikavé ab... Krajská soutěž v orbě První okresní partnerství p... Analýza potřeb území po zap... Aplikace Start iD pomůže ji... 2. konference center metodi... Podnikavá konference: Jak n... Analýza potřeb území je veř... Odstartovala další etapa kr... Letní akce pro studenty Workshop odborných garantů ... 1. konference center metodi... Pozvánka na workshop pořáda... Distanční vzdělávání - druh... SELFIE: využívání digitální... Závěrečná konference projek... Online vzdělávání v nouzové... Školská inkluzivní koncepce... Odstávka webu 06.03.2020 20... Dokumenty pro tvorbu implem... Školská inkluzivní koncepce... Pozvánka na seminář MMM ane... Připomínkové řízení ke Škol... Dokument KAP 2 - finální verze Informace Domu zahraniční s... Pozvánka na konferenci proj... Dokument KAP 2 po vypořádán... Veřejné připomínkové řízení... Analýza potřeb území KAP II Workshopy s řediteli a zást... Evaluace KAP Šablony pro SŠ a VOŠ II Top aktualita 1

Počty žáků na jihomoravských středních školách rostou (brněnsko a blanensko)

25. 1. 2023

1766. O tolik žáků více je v aktuálním školním roce v jihomoravských středních školách oproti minulému školnímu roku. Svědčí o tom statistika, kterou má k dispozici Jihomoravský kraj. Pojďme se na čísla ve školách podívat blíže po jednotlivých okresech.

 

Okres Blansko

Největší absolutní přírůstek žáků zaznamenala v letošním školním roce Vyšší odborná a střední škola Boskovice (+67 žáků). V relativním počtu ji ale ještě předstihlo Gymnázium Rájec-Jestřebí, které má o 18,75 % více žáků než v minulém školním roce. Nejnaplněnější školou je boskovická Střední škola André Citroëna. Důvodem je atraktivní nabídka oborů a také spádovost – do Boskovic jezdí i středoškoláci z blízkých okresů Svitavy a Prostějov z Pardubického, resp. Olomouckého kraje.

Školou, která meziročně přišla o nejvíce žáků, je Střední pedagogická škola Boskovice (-21 žáků). Stejná škola zaznamenala i největší relativní úbytek (-5,83 %). Tento úbytek je systémový a je způsoben naplněním kapacity školy. Školu už druhým rokem opouštěly dvě třídy, ale nabírá se pouze jedna.

Ze 13 středních škol na Blanensku jich 8 zaznamenalo přírůstek žáků a 5 mírný úbytek. Celkem zde střední a vyšší odborné školy navštěvuje 4293 žáků, což oproti minulému školnímu roku představuje přírůstek 240 žáků.

 

Okres Brno-město

V Brně je nabídka středních škol samozřejmě největší z Jihomoravského kraje, je zde celkem 68 středních škol. „Rekordmanem“ je Střední škola polytechnická Brno, Jílová, kam oproti minulému roku chodí o 121 žáků více. Rekordní přírůstek zaznamenává již druhým rokem a jde i o největší relativní přírůstek mezi brněnskými středními školami (+9,76 %). Z toho je vidět, že rozdíly nejsou oproti Blanensku z relativního pohledu tak výrazné. Polytechnice na Jílové pomáhá nabídka oborů tzv. L0+H. Žáci mohou studovat tříletý obor s výučním listem, nebo pokračovat čtvrtým rokem zakončeným maturitní zkouškou. Tento typ studia nabízí v rámci Jihomoravského kraje celkem 8 středních škol.

Na opačné straně je Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova, kde došlo k největšímu meziročnímu úbytku žáků z brněnských škol (-32). Stejně jako na Blanensku způsobuje i tento úbytek kapacita školy. Největší relativní úbytek postihl Taneční konzervatoř Brno, a to -11,79 % žáků.

Celkem v Brně navštěvuje střední a vyšší odborné školy 29462 žáků.

V Brně roste zájem o alternativní střední vzdělávání. V okresech Brno-město a Brno-venkov fungují v současné době 4 školy, které tento typ vzdělání nabízejí – Montessori Střední škola, Waldorfská škola Brno – střední škola, základní škola a mateřská škola, ScioŠkola Brno – střední škola a Základní škola a gymnázium Ježek bez klece. Protože tyto školy zahájily výukuteprve v loňském školním roce, nemáme zatím k dispozici meziroční statistiky.

 

Okres Brno-venkov

V okrese Brno-venkov je 12 středních škol. Nejvíce žáků – absolutně i relativně – přibylo na Střední zahradnickou školu Rajhrad (+68 žáků, +11,33 %). Roli hraje dobré spojení z Brna a současně atraktivní nabídka oborů, zejména na Zahradnickém lyceu.

Školou s druhým nejvyšším přírůstkem je Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, které se podařilo nabrat o 59 žáků více (+9,37 %).

Úbytky jsou v okrese minimální. Mínus 4 žáky hlásí shodně Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice a Odborné učiliště Cvrčovice. Učiliště je taky školou s nejvyšším úbytkem v tomto okrese ve výši -2,35 %.

V okrese Brno-venkov studuje na středních školách 3250 žáků.

Celkově střední školy přivítaly v aktuálním školním roce 1766 žáků, což je nárůst o 3,74 %.

Zajímají vás příčiny? Těm se budeme věnovat zase příště.

 

Honza Šmikmátor

Roman Truksa | 27. 01. 2023 11:24
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.