Aktuality

Komise SEDEC se v Brně zabývala vzděláváním

5. 10. 2022

Nejvýznamnější akcí během českého předsednictví Evropské Unii konanou v Brně bylo 14. výjezdní zasedání Komise SEDEC (Komise pro sociální politiku, vzdělávání, zaměstnanost, výzkum a kulturu) Evropského výboru regionů, která se konala ve dnech 3. a 4. října.

Zasedání se zúčastnili lokální a regionální politici z Evropské Unie. Zastoupení Jihomoravského kraje při EU zajistilo pro komisi společně s Odborem vnitřních věcí dvoudenní program, který se zaměřoval zejména na vzdělávání a inovace v JMK.

Dopoledne 3. října se konalo klasické setkání komise SEDEC, kde byla zvolena také nová předsedkyně této komise, Tanya Hristova, starostka obce Gabrovo v Bulharsku. V pondělí odpoledne se členové SEDEC vydali na exkurze po tematicky zajímavých centrech (CEITEC, KYPO, Otevřená zahrada, SIMU atd.). Večer hostilo společenskou večeři VIDA! Science Centre. Večeři zahájil i Jiří Nantl, náměstek pro vzdělávání a chytrý region JMK. Občerstvení zajistila SŠ Charbulova a její studenti. Hosté měli možnost ochutnat také jihomoravská vína z výběru sommeliérů Vinařského fondu ČR.

Druhý den byl věnovaný konferenci zaměřené na nové výzvy ve vzdělávání. Konkrétně se specializovala na to, jak začleňovat mladou generaci do vědy, výzkumu a inovací. Ve dvou panelech se vystřídali zástupci Jihomoravského kraje, JCMM, JICu, FabLab, FaceUp, Lipky, KUMSTu, Eko Gymnázia Brno, Evropské komise a také zástupci z řad komise SEDEC.

Konferenci zahájil opět Jiří Nantl a také senátor Tomáš Třetina. Videozdravici zaslala europoslankyně Michaela Šojdrová. Závěrečného slova se ujal hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Během celé konference měli hosté možnost prohlédnout si také expozici sestavenou z ukázek organizací v rámci JMK, na níž se představili: Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká, Integrovaná střední škola automobilní Brno, Střední škola umění a designu, Lipka, Prototýpci, FabLab, Plastic Guys nebo oddělení cestovního ruchu JMK.

Roman Truksa | 20. 10. 2022 08:28
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.