Aktuality

Přechod na nový web Ředitelé středních škol sdí... Spolek vypravěčů učí školák... Analytik EduIN: Jihomoravsk... Maturitu, nebo výuční list?... Jihomoravští žáci volili v ... Náměstek Nantl vyzval jihom... Počty žáků na jihomoravskýc... Počty žáků na jihomoravskýc... Tři Liberce žáků prošly vlo... Nejlepší tři studentské hry... Zástupci škol Kyjovska našl... Třicet jihomoravských stude... Žáci a rodiče si střední šk... Školní inspekce upozorňuje ... Jak vzdělávat herní vývojáře Komise SEDEC se v Brně zabý... Jak vychovávat podnikavé ab... Krajská soutěž v orbě První okresní partnerství p... Analýza potřeb území po zap... Aplikace Start iD pomůže ji... 2. konference center metodi... Podnikavá konference: Jak n... Analýza potřeb území je veř... Odstartovala další etapa kr... Letní akce pro studenty Workshop odborných garantů ... 1. konference center metodi... Pozvánka na workshop pořáda... Distanční vzdělávání - druh... SELFIE: využívání digitální... Závěrečná konference projek... Online vzdělávání v nouzové... Školská inkluzivní koncepce... Odstávka webu 06.03.2020 20... Dokumenty pro tvorbu implem... Školská inkluzivní koncepce... Pozvánka na seminář MMM ane... Připomínkové řízení ke Škol... Dokument KAP 2 - finální verze Informace Domu zahraniční s... Pozvánka na konferenci proj... Dokument KAP 2 po vypořádán... Veřejné připomínkové řízení... Analýza potřeb území KAP II Workshopy s řediteli a zást... Evaluace KAP Šablony pro SŠ a VOŠ II Top aktualita 1

Krajská soutěž v orbě

Brázdu nejlíp vyorala žákyně z Klobouk

Již poosmnácté soutěžili žáci středních odborných škol o titul „nejlepšího oráče“ v Krajské soutěži v orbě. Soutěž se konala 22. září a celkem v Mašovicích na Znojemsku soutěžilo 30 soutěžících ze 13 škol, z toho 8 dívek, a to nejen z Jihomoravského kraje, ale i z Vysočiny a také z Rakouska a Slovenska. Soutěžnímu klání, které tradičně pořádá Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova, přihlížel i ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Z vítězství se radoval Milan Coufal ze Střední odborné školy Znojmo, Dvořákova, mezi dívkami byla nejlepší Tereza Eliášová z Městské střední odborné školy Klobouky u Brna, která si odnesla i Pohár ředitele školy určený pro celkového vítěze.

Letošní ročník se konal pod záštitou a za účasti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který si prohlédl soutěžení, diskutoval se žáky i pedagogy a předával ceny těm nejlepším. Dále soutěž zaštiťovaly Jihomoravský kraj, město Znojmo a Agrární komora Znojmo.

Divácky atraktivní soutěž pravidelně navštěvují i žáci základních škol a veřejnost. Akci doplnily praktické ukázky moderní zemědělské techniky, kovářské dovednosti, využití agrodronu v zemědělství, měření výkonu traktoru motorovou brzdou a orbou koňským spřežením.

 

Jak se soutěží?

Žáci orali jednostrannými dvouradličnými pluhy. Při soutěži oráči nejdříve vyořou tzv. rozpich a poté následuje doorávka pozemku tzv. do skladu. Jejich výkon průběžně hodnotí komise rozhodčích. Hodnotí se provedení rozpichu, vyhlubování a zahlubování pluhu, přímočarost, hloubka a celkové provedení.

Soutěž podporují zemědělské podniky, firmy prodávající zemědělskou techniku a další významné firmy z regionu. Tyto firmy zde vystavují techniku a poskytují materiální a finanční podporu pro realizaci soutěže.

 

Výsledky soutěže

Kategorie chlapci:

  1. místo: Milan Coufal, Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova
  2. místo: Jan Balabán, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov
  3. místo: Bedřich Trnečka, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, Veselí nad Moravou

Kategorie dívky:

  1. místo: Tereza Eliášová, Městská střední odborná škola Klobouky u Brna
  2. místo: Simona Zvonková, Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova
  3. místo: Adéla Kovacsová, Střední vinařská škola Valtice

 

Celkový vítěz, pohár ředitele školy: Tereza Eliášová z Městské střední odborné školy Klobouky u Brna.

Roman Truksa | 26. 09. 2022 15:30
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.